A+ A A-

USNS Mizar statek typu Eltanin zbudowany został w stoczni Avondale w Louisianie w 1958 r. Pierwotnie okręt przeznaczony był do zaopatrywania stacji naukowo badawczych na Antarktydzie. Konstrukcja okrętu umożliwiała pływanie po oblodzonych wodach, okręt posiada m.in. podwójne poszycie. W 1961 r. USNS Mizar wyruszył w pierwszą podróż jako statek zaopatrzeniowy do stacji naukowych położonych na Antarktydzie.

  • USNS Mizar_1
  • USNS Mizar_2
  • USNS Mizar_3
  • USNS Mizar_4
  • USNS Mizar_5

W 1963 r. został zmodernizowany i przystosowany do prowadzenia badań oceanograficznych. W kwietniu 1964 r. nastąpiła reklasyfikacja okrętu z T-AK-272 na T-AGOR-11. Okręt wszedł w skład MSTS (Military Sea Transportation Service - Wojskowy Morski Oddział Transportowy) jako pływające laboratorium badawcze (Naval Research Laboratory). Po wyposażeniu okrętu w specjalistyczny sprzęt oraz laboratorium odbywał rejsy i uczestniczył w różnych operacjach dla Marynarki Wojennej USA:

  • w 1964 roku uczestniczył w operacji poszukiwania wraku okrętu podwodnego USS Tresher (SSN 593),
  • pomógł zlokalizować zatopiony na Atlantyku okręt podwodny Skorpion (SSN 589),
  • brał udział w tajnej misji przeprowadzonej przez CIA, mającej na celu wydobycie radzieckiego okrętu podwodnego typu Golf (K-129), który zatonął na Pacyfiku,
  • jednostka uczestniczyła również w poszukiwaniu bomby wodorowej zgubionej niedaleko Hiszpanii w 1966 roku.

Okręt był wyposażony w specjalistyczny sprzęt umożliwiający precyzyjne namierzenie zatopionych jednostek. Mizar posiadał roboty (pojazdy), które przeszukiwały głębiny morskie - wyposażone w kamery ułatwiały ocenę zatopionych okrętów i pomagały przy ich penetracji.

Mizar działał przy Dowództwie Wojskowych Przewozów Morskich MSC (Military Sealift Command) związanym z Dowództwem Kosmicznych i Morskich Systemów Wojennych SPAWAR (Navy's Space and Naval Warfare Systems Command). Zmodyfikowany w 1980 r. kontynuował dalej badania oceanograficzne. W 1990 r. został oddany Administracji Morskiej Sytanów Zjednoczonych (U.S. Maritime Administration), zmieniono z powrotem klasyfikację jednostki na AK-272. Obecnie Mizar jest częścią Narodowej Obronnej Floty Rezerwowej (National Defense Reserve Fleet) stacjonuje na rzece James w stanie Wirginia.

Dane techniczne:

wyporność: 3,886 ton
długość: 262 stóp
promień: 51,5 stóp
szybkość: 12 węzłów
napęd: silnik Diesla z dwoma wałami o mocy 3.200 KM
załoga: 49 (w tym: 28 cywilów, 15 techników, 6 wojskowych)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież