A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 165

Samolot badawczy NASA weźmie udział w poszukiwaniach zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego „San Juan”; amerykańscy wojskowi gotowi są pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba – poinformowano na stronie organizacji pozarządowej Instytut Marynarki Wojennej, powołując się na przedstawicieli Dowództwa Południowego Armii USA.

Argentyński okręt podwodny San Juan. / Źródło: AFP 2017/ Telam/Alejandro Moritz
Argentyński okręt podwodny San Juan. / Źródło: AFP 2017/ Telam/Alejandro Moritz

Rzecznik Dowództwa Południowego Jose Ruiz powiedział, że zmodyfikowany samolot NASA P-3 Orion przyłączył się do poszukiwań zaginionego okrętu podwodnego floty Argentyny.

Według portalu ARS Technica, P-3 Orion w przeszłości był wykorzystywany przez amerykańską armię do wykrywania okrętów podwodnych. Maszyna jest wyposażona w magnetometr, kamery na podczerwień i czujniki do pomiaru grubości lodu. Ten sprzęt jest w stanie wykryć okręt podwodny nawet w przypadku jego zatonięcia.

Ruiz powiedział też, że amerykańscy wojskowi utrzymują kontakty z Departamentem Stanu i mogą przyłączyć się do poszukiwań, jeśli Argentyna zwróci się o pomoc. Z kolei źródło w Pentagonie poinformowało, że służba podwodnych operacji ratunkowych marynarki wojennej przygotowuje zespół specjalistów i sprzęt, w tym aparat głębinowy przeznaczony do ratowania zatopionych okrętów podwodnych Submarine Rescue Diving and Recompression System (SRDRS), bazujący w San Diego.

Wcześniej prezydent Argentyny Mauricio Macri zgodził się na międzynarodową pomoc w poszukiwaniu okrętu podwodnego.

Źródło: sputniknews.com

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież