A+ A A-

Amerykański atomowy okręt podwodny USS Houston opuścił port macierzysty na Hawajach i skierował się do Bremerton, gdzie zostanie wycofany ze służby.

Przed 2 dniami atomowy OP USS Houston opucił port macierzysty na Hawajach. Okręt zostanie wycofany ze służby po blisko 34 latach. / Zdjęcie: USN

Przed dwoma dniami w Joint Base Pearl Harbor-Hickam na Hawajach odbyła się ceremonia pożegnania atomowego okrętu podwodnego USS Houston (SSN 713), typu Los Angeles. Jednostka opuściła port macierzysty i skierowała się do Bremerton w stanie Waszyngton, gdzie zostanie oficjalnie wycofana ze służby. Okręt spędził w linii blisko 34 lata.

Ceremonia wycofania USS Houston ze służby odbędzie się 26 sierpnia. Następnie rozpocznie się proces wygaszania reaktora okrętu i demontażu wyposażenia pokładowego. Przedsięwzięcie ma trwać rok.

Przez ostatnie 33 lata USS Houston pełnił służbę na wodach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Jednostka wykonała ponad 15 misji. Z ostatniej z nich powróciła jesienią 2015. W ich trakcie OP prowadził patrole bojowe, brał udział w wielonarodowych ćwiczeniach, a także odbył kurtuazyjne wizyty w portach morskich zaprzyjaźnionych państw.

USS Houston jest 4. okrętem w historii US Navy, który nazwano ku czci największego miasta w Teksasie. Przyjęto go do służby we wrześniu 1982. Jednostka zapisała się w historii udziałem w ekranizacji powieści Toma Clancy'ego, Polowanie na Czerwony Październik, w której odegrała rolę innego z OP typu Los Angeles, USS Dallas.

Źródło: Altair

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież