A+ A A-

Marynarka wojenna USA rozpoczęła kilkutygodniowe ćwiczenia w Arktyce.

US Navy zapoczątkowałą 5-tygodniowe ćwiczenia morskie Icex 2016. Ich celem jest podniesienie zdolności amerykańskiej marynarki wojennej do prowadzenia działań bojowych w niesprzyjających warunkach klimatycznych Dalekiej Północy. / Zdjęcie: USN

Okręty US Navy i 4 innych państw, w tym m.in. Kanady, wezmą udział w serii ćwiczeń morskich Icex 2016 (Ice Exercise 2016). Ich celem jest przygotowanie amerykańskiej marynarki wojennej do działania na wodach Oceanu Arktycznego. Duży nacisk będzie kładziony na wypracowanie mechanizmów współpracy flot różnych państw w ramach wielonarodowych zespołów zadaniowych.

Od kilku lat rząd w Waszyngtonie dąży do podniesienia zdolności amerykańskich sił zbrojnych do prowadzenia działań bojowych na Dalekiej Północy. Głównym zadaniem stawianym przed US Navy jest ochrona amerykańskich interesów w regionie. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest utrzymanie kontroli nad wodami morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej.

Jesienią 2015 US Army przeprowadziła ćwiczenia polegające na szybkim przerzuceniu niewielkich oddziałów wojskowych w trudno dostępne rejony kraju. W ramach operacji Arctic Pegasus lotnictwo wojsk lądowych USA przetransportowało w rejon symulowanych działań bojowych na Alasce mały zespół zadaniowy, w skład którego weszły 4 kołowe transportery opancerzone Stryker i ok. 40 żołnierzy z 1. brygadowego zespołu bojowego Arctic Wolves z Fort Wainwright, który wchodzi w skład 25. dywizji piechoty. Wojskowych przerzucono na miejsce na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego C-17 Globemaster III.

 Źródło: Altair

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież