A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 872

Indie mogą złożyć zamówienie na 6 dodatkowych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

Indie są coraz bardziej skłonne do zakupu dodatkowych konwencjonalnych OP typu Kalvari (Scorpène). Okręty zostaną kupione w ramach wykorzystania opcji pierwotnego porozumienia, które zakładało budowę 6 takich jednostek. / Zdjęcie: www.thehindu.com/

Na początku przyszłego roku prezydent Francji, Francois Hollande, uda się do Indii z roboczą wizytą. Jednym z celów spotkania z premierem Narendrą Modim będzie zawarcie porozumienia o zakupie dodatkowych konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari(Scorpène). Lokalne media spekulują, że Indie mogą zdecydować się na kupno nawet 6 OP.

Obecnie Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) oczekuje dostawy 6 OP typu Kalvari, zamówionych w połowie minionej dekady. Okręty powstają w stoczni MDL (Mazagon Dock Ltd.) z Bombaju. Przed kilkoma tygodniami pierwsza z jednostek, INS Kalvari (S50), rozpoczęła wielomiesięczne testy morskie. Próby pozwolą na ocenę pracy urządzeń pokładowych, w tym siłowni okrętowej, układów obserwacji i analizy otoczenia i elementów uzbrojenia. Okręt powinien trafić do BNS w 2. połowie przyszłego roku. Ostatnia z jednostek zostanie przekazana odbiorcy najprawdopodobniej na początku lat 2020.

Według części komentatorów decyzja o kupnie dodatkowych OP typu Kalvari jest pokłosiem problemów z realizacją innego programu zakupowego BNS, P-75I (Project 75India). W jego ramach Indie pozyskają serię 6 konwencjonalnych OP wyposażonych m.in. w układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) i zdolnych do odpalania pocisków manewrujących BrahMos. W uruchomieniu przetargu przeszkadza ciągła zmiana wymogów technicznych stawianych producentom, co zmusiło rząd w New Delhi do sięgnięcia po rozwiązania przejściowe.

Źródło: Altair

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież