A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 816

W pięciu krajach prowadzone jest obecnie międzynarodowe ćwiczenie z zakresu współpracy i doradztwa dla żeglugi cywilnej pod kryptonimem Multinational NCAGS Ex 15.

Podczas ćwiczeń.

Ma ono na celu doskonalenie procedur polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa jednostek handlowych poruszających się na morzach i ocenach.

Uczestniczy ćwiczenia doskonalą swoje umiejętności zarówno podczas realizacji hipotetycznych zdarzeń w wirtualnej rzeczywistości, jak i faktycznych działań na morzu. Wiodącą role w procesie planowania i realizacji ćwiczenia wiedzie Hiszpańska Marynarka Wojenna. Dodatkowo, aby zwiększyć realizm ćwiczenia powołane zostały mobilne punkty współpracy z żeglugą, tzw. DNE - Deployable NCAGS Element, rozwinięte w Hiszpanii, Norwegii, Francji, Grecji i Turcji. Głównym zadaniem obsady mobilnych punktów jest reakcja na otrzymane wprowadzenia, zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, dotyczące zdarzeń związanych z bezpieczeństwem żeglugi. Kolejnym elementem ćwiczonym przez mobilne punkty są faktyczne odpraw i spotkania z kapitanami jednostek handlowych, na których przedstawiana jest sytuacja oraz zalecenia co do bezpieczeństwa poruszania się jednostek handlowych na morzu.

W ćwiczeniu bierze udział dwóch polskich oficerów: kmdr ppor. Aleksander Jezielski z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, który jest zastępcą dowódcy mobilnego punktu współpracy z żeglugą w m. Palma (Hiszpania) oraz kmdr ppor. Piotr Wrona z 3 Flotylli Okrętów, odpowiedzialny za odprawy z kapitanami jednostek handlowych.

Źródło: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież