A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 785

Od kilku dni załoga USS Albuquerque przygotowuje się do wycofania okrętu ze służby.

USS Albuquerque spędzi ostatnie miesiące służby w Bremerton, w stanie Waszyngton. Okręt zostanie wycofany z linii w 2016. / Zdjęcie: US Navy

Przed kilkoma dniami USS Albuquerque (SSN 706), typu Los Angeles, wszedł do Puget Sound Naval Shipyard w Bremerton, w stanie Waszyngton. W najbliższych miesiącach pracownicy stoczni z północnego zachodu USA wygaszą reaktor i zdemontują wyposażenie pokładowe 32-letniego okrętu. W 2016 odbędzie się ceremonia opuszczenia bandery na USS Albuquerque.

Latem USS Albuquerque wszedł do Naval Base Point Loma w kalifornijskim San Diego, kończąc tym samym ostatnią misję bojową. Poprzednie miesiące okręt spędził na wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. W tym czasie załoga jednostki odbyła kurtuazyjne wizyty portowe w Stirling, niedaleko Adelaide, Duqm w Omanie i na Diego Garcia.

Budowę USS Albuquerque rozpoczęto w grudniu 1979. Zwodowano go wiosną 1982, a już po roku jednostka znalazła się w linii. Przez 32 lata służby okręt wykonał 19 misji bojowych i przeszedł ponad 920 tys. km. USS Albuquerque znalazł się na opublikowanej latem 2014 liście 13 najstarszych OP typu Los Angeles, których dalsza eksploatacja staje się niemożliwa ze względu na wiek i pogarszający się stan techniczny.

W marcu 1999 roku, okręt wziął na Adriatyku udział w natowskiej operacji Alied Force, wystrzeliwując pociski Tomahawk w wersji TLAM na cele wojskowe w Jugosławii.

Jako okręt najstarszej generacji jednostek 688 dysponował możliwością wystrzeliwania torped Mk. 48 i pocisków manewrujących UGM-109 Tomahawk, a także stawiania min wyłącznie poprzez wykorzystanie czterech zainstalowanych dziobowych wyrzutni torpedowych.

Źródło: Altair, wikipedia.org

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież