A+ A A-
  • Kategoria: Wiadomości
  • Odsłony: 793

W basenie Morza Śródziemnego prowadzone jest największe w ostatnich latach międzynarodowe ćwiczenie sił NATO pod kryptonimem TRIDENT JUNCTURE 2015.

Trident Juncture 2015

W manewrach bierze udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy sił lądowych, powietrznych, specjalnych i morskich.

Ćwiczą oni na morzu i w powietrzu oraz na poligonach lądowych w trzech krajach: Hiszpanii, Portugali i Włoszech. W manewrach biorą udział także oficerowie Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, kmdr ppor. Maciej Lewandowski oraz kpt. mar. Marcin Majewski.

Polscy oficerowie są specjalistami w dziedzinie logistycznego zabezpieczenia działań. Swoje doświadczenie zdobywali biorąc udział w licznych ćwiczeniach międzynarodowych, jak również pełniąc funkcję oficera zabezpieczenia logistycznego w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Ich umiejętności i wiedza są wykorzystywane na najwyższych szczeblach dowodzenia ćwiczeniem. Kmdr ppor. Maciej Lewandowski wykonuje zadania w strukturach kierownictwa ćwiczenia zlokalizowanego w Saragossie w Hiszpanii, a kpt. mar. Marcin Majewski na brytyjskim okręcie dowodzenia siłami morskimi HMS „Ocean”, operującym obecnie na akwenie Morza Śródziemnego.

Głównym założeniem ćwiczenia jest osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej przez Połączone Dowództwo Sił NATO w Brunssum (Holandia). W czasie jego trwania certyfikowane jest także dowództwo Siłami Odpowiedzi NATO (NRF - NATO Reaction Forces), które funkcjonować będą przez cały 2016 rok.

Manewry sił NATO pokazują państwom europejskim wsparcie i zdolność Sojuszu do reagowania na sytuacje kryzysowe w Europie. Ćwiczenie to jest także poligonem dla jednostek powstałych w wyniku ustaleń zaakceptowanych przez ministrów obrony narodowej w trakcie spotkania w Newport (Wielka Brytania).

Źródło: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież