A+ A A-

15 odbytych patroli
47 zatopionych statków o łącznym tonażu 229.000 ton
2 okręty uszkodzone o łącznym tonażu 17.343 ton

urodzony 15 października 1913 w Rydze na Łotwie
zginął 13 maja 1945 w Flensburg-Mürwik, w Niemczech

Wolfgang Lüth był dowódcą pięciu okrętów podwodnych:
  • U-13 od 16 grudnia 1939 do 28 grudnia 1939. (Nie odbył w tym okresie żadnego patrolu.)
  • U-9 od 30 grudnia 1939 do 10 czerwca 1940. (Odbył 6 patroli, służąc na okręcie przez 74 dni.)
  • U-138 od 27 czerwca 1940 do 20 października 1940. (Odbył 2 patrole, służąc na okręcie przez 29 dni.)
  • U-43 od 21 października 1940 do 11 kwietnia 1942. (Odbył 5 patroli, służąc na okręcie przez 204 dni.)
  • U-181 od 9 maja 1942 do 31 października 1943. (Odbył 2 patrole, służąc na okręcie przez 335 dni.)

 

Uzyskane stopnie wojskowe:

23.09.1933 - Seekadett
01.07.1934 - Fähnrich zur See
01.04.1936 - Oberfähnrich zur See
01.10.1936 - Leutnant zur See
01.01.1938 - Oberleutnant zur See
01.01.1941 - Kapitänleutnant
01.04.1943 - Korvettenkapitän
01.08.1944 - Fregattenkapitän
01.09.1944 - Kapitän zur See

Przyznane odznaczenia:

25.01.1940 - Iron Cross 2nd Class
15.05.1940 - Iron Cross 1st Class
24.10.1940 - Knights Cross
13.11.1942 - Knights Cross with Oak Leaves
15.04.1943 - Knights Cross with Oak Leaves and Swords
09.08.1943 - Knights Cross with Oak Leaves, Swords and Diamonds

Niektóre zatopione statki:

San Tiburcio - zbiornikowiec
Yarraville - zbiornikowiec
Victor Ross - zbiornikowiec
Astral - zbiornikowiec
New Sevilla - zbiornikowiec

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież