A+ A A-
  • Kategoria: U-booty
  • Odsłony: 8027

7. U 197

dowódca - kmdr ppor. Robert Bartels (10.10.1942-20.08.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (10.10.1942-31.03.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.04.1943-20.08.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 03.04.43 z Kilonii, zatopiony 20.08.43

Obszar operacyjny: Ocean Indyjski/ południowa Afryka/ na południe od Madagaskaru

Sukcesy: 3 statki zatopione (21 267 BRT) + 1 statek uszkodzony (7176 BRT)

8. U 198

dowódca - Werner Musenberg (zastępował Wernera Hartmanna podczas przekazywania U 198 do służby w Kriegsmarine)

kmdr ppor. Werner Hartmann (03.11.1942-15.01.1944 względnie 20.01.1944)

por. mar. Burkhard Heusinger von Waldegg (21.01.1944-12.08.1944)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (03.11.1942-31.03.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.04.1943-12.08.1944)

2 rejsy bojowe:

1. Wyjście 09.03.43 z Kilonii, zawinięcie 24.09.43 do Bordeaux

Obszar operacyjny: południowy Atlantyk/ Ocean Indyjski/ południowa Afryka/ na południe od Madagaskaru/ Mauritius

2. Wyjście 20.04.44 z La Pallice, zatopiony 12.08.44

Obszar operacyjny: południowy Atlantyk/ Ocean Indyjski/ Madagaskar/ na północny zachód od Seszeli

Sukcesy: 11 statków zatopionych (59 684 BRT) + 1 statek prawdopodobnie zatopiony (ok. 6000 BRT) + 1 statek uszkodzony

9. U 199

dowódca - kpt. mar. Hans-Werner Kraus (28.11.1942-31.07.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (28.11.1942-30.04.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.05.1943-31.07.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 13.05.43 z Kilonii, zatopiony 31.07.43

Obszar operacyjny: południowy Atlantyk/ wybrzeże brazylijskie/ przed Rio de Janeiro i Santos

Sukcesy: 1 statek zatopiony (4161 BRT) + 2 żaglowce zatopione ogniem artylerii pokładowej

10. U 200

dowódca - kpt. mar. Heinrich Schonder (22.12.1942-24.06.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (22.12.1942-31.05.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.06.1943-24.06.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 12.06.43 z Kilonii, zatopiony 24.06.43

Obszar operacyjny: północny Atlantyk/ na południowy zachód od Islandii

Sukcesy: żadne

11. U 847

dowódca - kpt. mar. Friedrich Guggenberger (23.01.1943-01.02.1943 względnie 04.02.1943)

kpt. mar. Wilhelm Rollmann (26.01.1943) (jednodniowe dowództwo)

kpt. mar. Jost Metzler (02.02.1943 względnie 05.02.1943-30.06.1943)

kpt. mar. Herbert Kuppisch (01.07.1943-27.08.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (23.01.1943-30.06.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.07.1943-27.08.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 29.07.43 z Bergen, zatopiony 27.08.43

Obszar operacyjny: środkowy Atlantyk/ Azory/ Morze Sargassowe

Sukcesy: żadne


Ceremonia podniesienia bandery na U 182 w dniu 30 czerwca 1942 roku. Fot. zbiory Andreas Dwulecki

12. U 848

dowódca - kmdr ppor. Wilhelm Rollmann (20.02.1943-05.11.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (20.02.1943-31.07.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.08.1943-05.11.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 18.09.43 z Kilonii, zatopiony 05.11.43

Obszar operacyjny: środkowy Atlantyk/ południowy Atlantyk/ na południowy zachód od Wyspy Wniebowstapienia (U 848 był w drodze na Ocean Indyjski)

Sukcesy: 1 statek zatopiony (4573 BRT)

13. U 849

dowódca - kpt. mar. Heinz-Otto Schultze (11.03.1943-25.11.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (11.03.1943-30.09.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.10.1943-25.11.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 02.10.43 z Kilonii, zatopiony 25.11.43

Obszar operacyjny: środkowy Atlantyk/ południowy Atlantyk/ na zachód od ujścia rzeki Kongo (U 849 był w drodze na Ocean Indyjski)

Sukcesy: żadne

14. U 850

dowódca - kmdr por. Klaus Ewerth (17.04.1943-20.12.1943)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (17.04.1943-31.10.1943)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.11.1943-20.12.1943)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 18.11.43 z Kilonii, zatopiony 20.12.1943

Obszar operacyjny: środkowy Atlantyk/ na zachód od Madery (U 850 był w drodze na Ocean Indyjski)

Sukcesy: żadne

15. U 851

dowódca - kmdr ppor. Hannes Weingärtner (21.05.1943-27.03.1944)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (21.05.1943-31.01.1944)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.02.1944-30.03.1944)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 26.02.44 z Kilonii, zatopiony po 27.03.44

Obszar operacyjny: Atlantyk

Sukcesy: żadne

16. U 852

dowódca - kpt. mar. Heinz-Wilhelm Eck (15.06.1943-03.05.1944)

(OS) 4 Flotylla Okrętów Podwodnych - Szczecin (15.06.1943-31.01.1944)

(OF) 12 Flotylla Okrętów Podwodnych - Bordeaux (01.02.1944-03.05.1944)

1 rejs bojowy:

1. Wyjście 18.01.44 z Kilonii, zatopiony 03.05.1944

Obszar operacyjny: środkowy Atlantyk/ południowy Atlantyk/ Ocean Indyjski/ Morze Arabskie/ wybrzeże Somalii

Sukcesy: 2 statki zatopione (9972 BRT)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież