A+ A A-
  • Kategoria: II WŚ
  • Odsłony: 2043

W styczniu operowały łącznie 44 okręty podwodne, z czego na wodach europejskich 39, wśród niech pierwszy okręt typu XXIII. Niemcy skoncentrowali uderzenie na Morze Irlandzkie. Przeciw nim admiralicja, poza zwykłą eskortą konwojów wysłała 6 grup poszukująco-uderzeniowych. Wzmożono również patrole lotnicze. Wykrycie U-Bootów wyposażonych w chrapy było jednak prawie niemożliwe. Zwykle wskazówką o obecności U-Boota stawało się storpedowanie statku.

Informacja uzyskana za tak wysoką cenę prowadziła wówczas nieuchronnie do wyśledzenia nieprzyjaciela i zwykle zatopienia go, nieraz po długotrwałym i żmudnym pościgu.

Tak więc niemieckie okręty podwodne, pomimo koncentracji wysiłku, nie osiągnęły wiele. W lutym liczba U-bootów operujących na wodach wzrosła do 51 okrętów. Uzyskane sukcesy były jednak niższe niż w styczniu a wzrosły straty okrętów podwodnych. W ostatnich pięciu tygodniach wojny w Europie z baz wypłynęły co najmniej 44 jednostek. Ponadto 35 okrętów wyszło Kilonii do Norwegii celem wyjścia na Atlantyk w późniejszym terminie.

W ostatnich kilku tygodniach wojny na wodach europejskich na dnie spoczęły 23 okręty podwodne. Łączne straty w tym okresie wyniosły 83 jednostek.

W ostatnich dniach wojny dowództwo sprzymierzonych skierowało silne formacje lotnicze przeciw U-Bootom ewakuującym się z Niemiec do Norwegii przez Kattegat i Skagerrak.

Po kapitulacji U-249 był eskortowany do Weymouth Bay przez HMS Magpi. Zdjęcie wykonane zostało 9 maja 1945 r. / Zdjęcie: uboatarchive.net

W dniu 4 maja 1945 roku Donitz podpisał rozkaz zaprzestania działań wojennych przez okręty Kriegsmarine. 10 maja pierwszy okręt podwodny (U 249) wpłynął do angielskiego portu Portland. Po tygodniu większość niemieckich U-Bootów, które w chwili kapitulacji znajdowały się w morzu, oddała się w ręce sprzymierzonych.

Oberleutnant Kock odwraca się od komandora Weir po podpisaniu dokumentów kapitulacji./ Zdjęcie: uboatarchive.net

Największe statki i okręty zatopione przez U-Booty w czasie II wojny światowej

Data zatopieniaNazwa jednostkiPojemność [BRT]
Wyporność [tony]
Klasa jednostkiZatopiony przezDowódca U-Boota
28 października 1940 Empress of Britain 42 348 statek pasażerski U-32 Hans Jenisch
25 listopada 1941 HMS Barham 31 100* pancernik U-331 Hans-Dietrich von Tiesenhausen
14 października 1939 HMS Royal Oak 29 150* pancernik U-47 Günther Prien
21 grudnia 1942 Strathallan 23 722 transportowiec wojska U-562 Horst Hamm
10 października 1942 Orcades 23 456 transportowiec wojska U-172 Carl Emmermann
13 listopada 1941 HMS Ark Royal 22 600* lotniskowiec U-81 Friedrich Guggenberger
11 sierpnia 1942 HMS Eagle 22 600* lotniskowiec U-73 Helmut Rosenbaum
17 września 1939 HMS Courageous 22 500* lotniskowiec U-29 Otto Schuhart
7 marca 1941 Terje Viken 20 638 statek wielorybniczy U-99 Otto Kretschmer
6 czerwca 1940 HMS Carinthia 20 277 krążownik pomocniczy U-46 Engelbert Endrass
10 października 1942 Duchess of Atholl 20 119 statek pasażerski U-178 Hans Ibbeken
14 listopada 1942 Warwick Castle 20 107 transportowiec wojska U-413 Gustav Poel
12 września 1942 Laconia 19 695 transportowiec wojska U-156 Werner Hartenstein
11 listopada 1942 Viceroy of India 19 627 transportowiec wojska U-407 Ernst-Ulrich Brüller
3 listopada 1940 HMS Laurentic 18 724 krążownik pomocniczy U-99 Otto Kretschmer
7 grudnia 1942 Ceramic 18 713 statek pasażerski U-515 Werner Henke
13 czerwca 1940 HMS Scotstoun 17 046 krążownik pomocniczy U-25 Heinz Beduhn
17 marca 1944 Dempo 17 024 transportowiec wojska U-371 Waldemar Mehl
29 października 1942 Kosmos II 16 966 statek wielorybniczy U-624 Ulrich von Soden-Fraunhofen
10 sierpnia 1940 HMS Transylvania 16 923 krążownik pomocniczy U-56 Erich Harms
13 kwietnia 1941 HMS Rajputana 16 644 krążownik pomocniczy U-108 Klaus Scholtz
2 grudnia 1940 HMS Forfar 16 402 krążownik pomocniczy U-99 Otto Kretschmer
8 września 1944 Empire Heritage 15 702 zbiornikowiec U-482 von Hartmut Matuschka
2 lipca 1940 Arandora Star 15 501 statek pasażerski U-47 Günther Prien
3 lutego 1942 Amerikaland 15 355 frachtowiec U-106 Hermann Rasch
27 sierpnia 1940 HMS Dunvegan Castle 15 007 krążownik pomocniczy U-46 Engelbert Endrass
5 listopada 1942 HMS Avenger 13 785* lotniskowiec eskortowy U-155 Adolf Piening
21 grudnia 1941 HMS Audacity 11 000* lotniskowiec eskortowy U-751 Gerhard Bigalk
29 maja 1944 USS Block Island 9 393* lotniskowiec eskortowy U-549 Detlev Krankenhagen
11 marca 1942 HMS Naiad 5 450* krążownik lekki U-565 Johann Jebsen
16 czerwca 1942 HMS Hermione 5 450* krążownik lekki U-205 Franz-Georg Reschke
18 lutego 1944 HMS Penelope 5 270* krążownik lekki U-410 Horst-Arno Fenski
15 grudnia 1941 HMS Galatea 5 220* krążownik lekki U-557 Ottokar Paulshen
24 listopada 1941 HMS Dunedin 4 850* krążownik lekki U-124 Johann Mohr

 Kolorem srebrnym zaznaczone są okręty wojenny dla których zamiast pojemności BRT podaje się wyporność w tonach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież