A+ A A-

Ostateczna bitwa

Okinawa 1945

ostateczna-bitwa-okinawa-1945
Tłumacz: Jan Szkudliński
Ilość stron: 448
Format: 150 x 225
ISBN: 978-83-7510-245-1

Monografia opisująca ostatnią z największych bitew II wojny - zdobycie Okinawy Ostateczna bitwa opowiada o krwawych walkach na Okinawie w sposób, w jaki nie mówiono o nich nigdy wcześniej. Przyjmując punkt widzenia poszczególnych żołnierzy, Bill Sloan prezentuje porywającą i niezwykle osobistą historię bohaterstwa i poświęcenia uczestników tego ostatniego wielkiego starcia drugiej wojny światowej, opartą głównie na wywiadach z weteranami. Skupia swoją opowieść na losach żołnierzy przyduszonych zmasowanym ostrzałem na zboczach, w gruzach zrujnowanych wiosek oraz w pojazdach pancernych. Zabiera także czytelnika na pokłady płonących okrętów i do kabin nocnych myśliwców, by oddać strach i bohaterstwo marynarzy na jednostkach atakowanych przez pilotów-samobójców.

W bitwie zginęło około 115 tysięcy żołnierzy, marynarzy i lotników obu stron oraz około 150 tysięcy cywilów, którzy znaleźli się w ogniu walk lub zostali nakłonieni przez Japończyków do popełnienia samobójstwa. Rzeź na Okinawie przekonała prezydenta Trumana do użycia bomby atomowej, w nadziei na uniknięcie inwazji na Japonię i zakończenie wojny.

Bill Sloane napisał kilkanaście książek, m.in. Brotherhood of Heroes: The Marines at Peleliu - The Bloodiest of the Pacific War. Wcześniej był dziennikarzem śledczym "Dallas Times Herald" - wówczas uzyskał nominację do Nagrody Pulitzera. Mieszka w Dallas.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież