A+ A A-

Front w Normandii

Front_w_Normandii
Tłumacz: Jan Szkudliński
Ilość stron: 448
Format: 150 x 225 mm
ISBN: 978-83-7510-906-1

Front w Normandii rzuca nowe światło na pierwsze tygodnie największej inwazji morskiej w historii.

Gdy 6 czerwca 1944 roku opadły rampy jednostek desantowych, żołnierze alianccy spodziewali się napotkać na plaży Omaha jedynie trzeciorzędny batalion piechoty. Czekała na nich krwawa niespodzianka - naprzeciw stała doskonale przygotowana 352 Dywizja Piechoty. Po zażartej walce Amerykanie wydostali się z plaż, ale aż do Saint-Lô musieli toczyć bój praktycznie o każdy kolejny żywopłot, o każdy skrawek terenu. Niemcy nieustannie reorganizowali siły i kontratakowali raz za razem.

Generalleutnant Dietrich Kraiss, dowódca 352 Dywizji Piechoty, był - jak wielu jego podwładnych - weteranem frontu wschodniego. Przywykł do walki z przeciwnikiem dysponującym tak przewagą liczebną, jak i większą siłą ognia, i stał się mistrzem taktyki aktywnej obrony, nastawionej na mobilność i kontratak. Dzięki temu działania jednej niemieckiej dywizji mogły powstrzymać aliantów na plażach Normandii, i wpłynąć w ten sposób na wynik całej wojny.

Front w Normandii rzuca nowe światło na pierwsze tygodnie największej inwazji morskiej w historii. Pasjonująca książka pokazuje dlaczego dla Amerykanów lądujących na plaży Omaha był to faktycznie "najdłuższy dzień". Autorzy ukazują jak tworzyła się 352 dywizja, jak przebiegało szkolenie, kto tworzył jej kadrę oficerską. Porównane są także metody wyszkolenia, uzbrojenie i wyposażenie amerykańskiej i niemieckiej dywizji piechoty.  W książce zebrano mnóstwo niezwykle ciekawych wspomnień niemieckich weteranów, wzbogaconych ponad 200 zdjęciami - większość z nich pochodzi z prywatnych zbiorów i nie była nigdy publikowana.

Vince Milano służył w siłach lądowych Stanów Zjednoczonych oraz Gwardii Narodowej. Jest autorem licznych artykułów i książki German Army Order of Battle 1918.

Bruce Connor służył w oddziałach rezerwowych stanu Massachusetts. Jest historykiem wojskowości, szczególnie zainteresowanym drugą wojną światową.


Bruce Conner
Służył w oddziałach rezerwowych stanu Massachusetts. Jest historykiem wojskowości, szczególnie zainteresowanym drugą wojną światową.

Vince Milano
Służył w siłach lądowych Stanów Zjednoczonych oraz Gwardii Narodowej. Jest autorem licznych artykułów i książki German Army Order of Battle 1918.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież