A+ A A-

Hitlera wojna U-Bootów, tom II

Ścigani 1942-1945

hitlera-wojna-u-bootow-tom-2-scigani-1942-1945
Tłumacz: Tadeusz Melleman, Stanisław Pawliszewski, Marek Urbański
Ilość stron: 960
Format: 165 x 235 mm
ISBN: 978-83-63986-23-0

Ciąg dalszy dramatycznej opowieści o podwodnych bitwach w czasie II wojny światowej. Tom pierwszy pt. "Myśliwi" obejmuje okres pierwszych trzech lat, do sierpnia 1942 roku, gdy U-Booty odnosiły błyskotliwe sukcesy na morzach Europy i na Atlantyku. Tom drugi pt. "Ścigani" opisuje ostatnie trzy lata bitwy o Atlantyk, do maja 1945 roku, gdy szczęście odwróciło się od niemieckiej marynarki wojennej i poniosła ona największe straty ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych III Rzeszy. Autor szczegółowo przedstawia najważniejsze operacje niemieckiej broni podwodnej: założenia taktyczne, trudności techniczne i rosnące zagrożenie ze strony alianckich sił eskortowych, nawodnych i powietrznych. Konsekwentnie udowadnia, że wbrew katastroficznym opiniom, opartym w dużej mierze na propagandzie obu stron, U-Booty nie stanowiły w rzeczywistości śmiertelnego zagrożenia dla aliantów.

Clay Blair jest uznanym amerykańskim autorem dwudziestu czterech książek, oprócz Cichego zwycięstwa (Silent Victory) i nie mniej sławnej Zapomnianej wojny (The Forgotten War), także m.in. biografii admirała H.G. Rickovera oraz generałów: Douglasa MacArthura, Omara N. Bradleya i Matthew B. Ridgwaya. W czasie II wojny służył na okręcie podwodnym, biorąc udział w walkach na Pacyfiku. Był korespondentem "Time", "Life" i "The Saturday Evening Post", następnie redaktorem naczelnym "The Saturday Evening Post". Opublikował setki artykułów w różnych pismach. Mieszka wraz z żoną na wyspie Washington w stanie Wisconsin.

Wspaniały rozdział historii wojny morskiej, wszechstronny, ale i świetnie napisany, trafiający do przekonania zarówno przeciętnym czytelnikom, jak i specjalistom (...). Naprawdę znakomite dzieło.
-- John Keegan


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy


Odśwież